Genel Sokak Hayvanları Sorunsalı ?

Bir sürü çözümü var bu sürecin. Dünyanın pek çok yerinde populasyon kontrolü ve sahiplendirmeyle halledilebilmiş bir şey. Ya şu an olduğu gibi kalacak ya da hayvanlar itlaf edilecek diye bir şey yok.

Benim gözümde değil. Sadece kendisini ait olarak gördüğü grupları önemseyen ve diğer hayatları hiçbir şekilde önemsemeyen zihniyet hem gezegeni hem de insanlığı mahvetti. Bütün ayrımcılıkların ve bunlara dayalı kurulan zulüm sistemlerinin hepsinde ortak yan bu: insanların kendilerinden aşağıda gördüklerine karşı empati duymaması, onu hisseden, acı çeken ve hayatının önemi olan bir canlı veya insan yerine koymaması. Başka bir deyişle, duygusal olarak bir yetersizlik, büyümemişlik, çocuksu bir zalimlik ve sosyalliğin temel özelliklerinden birisi olan empatideki bu yetersizliği "çözüm adamı olma" veya "gerçekçi olma" zannetme gafleti, daha doğrusu başa çıkma yöntemi; insanın kendi psikolojik yetersizliğiyle yüzleşememesi.

Ben de şunu söyleyeyim. Belli yerlerden sokak hayvanlarının zehirlenme haberleri gelmeye başladı. Zaten yıllardır yaşanıyor arada, Türkiye'de hayvan düşmanı çok kişi var. Ama şu tartışmalar sırasında tekrar su yüzüne çıkması manidar.

Bu cevap da gerçekten çok garip. Göz göre göre on milyonlarca hayvanın soykırımı savunulmuş. İnsan dile getirmeye utanır bari. Böyle absürt bir "nihai çözümün" tartışılması bile başlı başına bir zarar. Yüzü kızarmadan böyle bir şeyi alenen yazabiliyor.

İstersen bu nihai çözümü daha da detaylandır. Gaz odaları inşa edelim mi? Peki hangi kimyasalı kullanalım? Zyklon B iyi midir sence? İstediğin şeye tarihsel olarak bayağı uygun.
Biraz sert, (ama belki de öyle olmak lazım bu konuda.) ama iyi yazılmış bir mesaj. Shrimp mesajını beğenmiş, sanırım ona doğru yolu gösterdin. Ben bir cevap vermedim çünkü internette tartışmaya girmeyi sevmiyorum. İnsanların %90 nı dediğim dediktir, ne kadar mantıklı izah edersen et kafalarına hiçbir şey sokamazsın. Sadece zaman kaybı olur, ama Shrimp'de bir potansiyel var gibi. HA HA

Biraz sert, (ama belki de öyle olmak lazım bu konuda.) ama iyi yazılmış bir mesaj. Shrimp mesajını beğenmiş, sanırım ona doğru yolu gösterdin. Ben bir cevap vermedim çünkü internette tartışmaya girmeyi sevmiyorum. İnsanların %90 nı dediğim dediktir, ne kadar mantıklı izah edersen et kafalarına hiçbir şey sokamazsın. Sadece zaman kaybı olur, ama Shrimp'de bir potansiyel var gibi. HA HA
Bu üslüp Feindblind'inkinden çok daha rahatsız edici bu arada.Onun sert çıkışmasinı anlayabiliyorum ve dediklerine de hak verebiliyorum diye beğeni attım mesajına.Yoksa bu tarz bir konuda bir mesajla kimsenin fikri degişmez.

2 ay acil staji yaptım.Bunun 4-5 veya günu kapıda veya başka deyişle yeşil alanda çalıştim.Her çalıstıgimda köpek yaralanmasından birkaç kişi geliyordu ve kuduz aşısı yapıyorduk.Hatta malesef başka bir stajdayken 10 yaşındaki bir çocugun kuduzdan öldüğu oldu bizim hastanede.Yine halk saglıgı stajlarında bu konuda tartışmalar yaptık.Takdir edersiniz ki daha insan odaklı bakıyorum bu duruma.Fakat başka birininin de daha geniş ve farklı perspektifen bakmasından da rahatsız olmuyorum.Ancak kişisel olarak laf alırsam rahatsız olurum.Aşağıdakiler gibi.
Yüzü kızarmadan böyle bir şeyi alenen yazabiliyor.
Sadece zaman kaybı olur, ama Shrimp'de bir potansiyel var gibi. HA HA

Fakat uzatmak da istemiyorum açıkcası.Sadece daha az sivri olmanızı tavsiye ediyorum.

Toplu itlafın kalıcı çözüm değil sadece bir "yama çözüm" , "anlık çözüm" olduğunu anlamak zor değil. Kaldı ki daha iyi anlamak isteyenlere şu videoyu önerebilirim.

Toplu itlafın kalıcı çözüm değil sadece bir "yama çözüm" , "anlık çözüm" olduğunu anlamak zor değil. Kaldı ki daha iyi anlamak isteyenlere şu videoyu önerebilirim.

Çok yararlı bir video olmuş az önce bitirdim. Ben bu meselenin asla çözülemeyeceğini düşünüyordum hep ama video fikirlerimi değiştirdi biraz. Birkaç yerde ben de paylaştım, güzel içerik. Bu kanalı ve videoları çeken elemanı itici bulurum ama videoyu beğendim.

Bu üslüp Feindblind'inkinden çok daha rahatsız edici bu arada.Onun sert çıkışmasinı anlayabiliyorum ve dediklerine de hak verebiliyorum diye beğeni attım mesajına.Yoksa bu tarz bir konuda bir mesajla kimsenin fikri degişmez.

2 ay acil staji yaptım.Bunun 4-5 veya günu kapıda veya başka deyişle yeşil alanda çalıştim.Her çalıstıgimda köpek yaralanmasından birkaç kişi geliyordu ve kuduz aşısı yapıyorduk.Hatta malesef başka bir stajdayken 10 yaşındaki bir çocugun kuduzdan öldüğu oldu bizim hastanede.Yine halk saglıgı stajlarında bu konuda tartışmalar yaptık.Takdir edersiniz ki daha insan odaklı bakıyorum bu duruma.Fakat başka birininin de daha geniş ve farklı perspektifen bakmasından da rahatsız olmuyorum.Ancak kişisel olarak laf alırsam rahatsız olurum.Aşağıdakiler gibi.

Fakat uzatmak da istemiyorum açıkcası.Sadece daha az sivri olmanızı tavsiye ediyorum.
Ben o sözümle iğneleyici olmak istememiştim, gerçekten fikrin değişti zannettim o yüzden söyledim, çünkü evet, fikrin değişmeyince iğneleyici bir lafa dönüşüyor, ama dediğim gibi amacım bu değildi. Özellikle İnternette tartışmanın bir yararı yok, o yüzden bende uzatmak istemiyorum, ama hayvanlara karşı bu duyarsızlığın karşısında iş insanlara geldin mi de duyarlı olduğuna inanmıyorum, çünkü bir zamanlar bilge bir adamında dediği gibi ''hayvanları sevmeyen, insanları da sevemez.''

Geri