Genel Pehlivan ve Çizgi romanlar

ChildofLightness

Müdavim Baykuş
Üstat Kullanıcı
Normalde konuyu spor bölümüne açmam söylendi ama bu konu sporcunun kendisinden değil çizgi roman maceralarından bahsettiği için buraya açmak istedim.

Daha önce Koca Yusuf konumuzda kim olduğunu size anlatmıştık. Maalesef ülkemizin bu kahramana bir film bile çekememesi ne halde olduğumuzu zaten ortaya koyuyor, ne dizisi var ne filmi. En son Çağatay Ulusoy ile filmi çıkacaktı ne oldu bilmiyoruz. Konuyu daha fazla uzatmadan Amerikan yapımı çizgi romanlardaki Yusuf hakkında konuşalım. Önceden belirtelim ki maalesef bazı resimler net değil çünkü kaynakları kesilmiş.

1949 yılında All Time Sports Comics mecmuasında yayınlanan çizgi romanı...

C_KzUdUXgAAKzaz.jpg


(Babası ona altının erkek için ne kadar önemli olduğunu anlatırken.)

indir (1).jpg

Yusuf Amerika şampiyonunu yenerken.


indir (2).jpg
Belirtildiği gibi çiğ et yemiş midir bilmiyoruz.indir.jpg
Koca Yusuf yazımızda bahsettiğimiz özel bir kas yapısı olan Charles Whitmer çizgi romanda da görüldüğü üzere bir tramvayı kaldırmıştı, Yusuf ise hasta olduğunu söyleyip güreşmek istemedi. Menajerinin kendisini polisle korkutması üzerine o da ona bir oyun oynamaya karar verdi. Yusuf'un hasta olduğunu ve rakibinin ne kadar güçlü olduğunu bilen menajeri bahis yerinde rakibine gizlice bir sürü para yatırdı ancak Yusuf sadece bir kaç dakikada galip geldi. Menajer zarara uğradı.)


Koca Yusuf'un ölüm sebebi de menajerinin söylediği gibi altın yüzünden boğulma olarak gösterilmiş. Maalesef bu sayının bütün sayfalarına ulaşamadım.G.I. Joe ve Koca Yusuf

1952 tarihli G.I. Joe çizgi roman dergisinin Kore'de geçen macerası "Terrible Turk" yani Korkunç TürkZiff_Davis___GI_Joe_011__1952_11.png
Gerisini belirtilen kaynakta bulabilirsiniz.)
Olay Kore savaşında geçiyor. Bu kişinin adı Yusuf ancak kendisinin bir dedesi olduğunu, zamanında Amerika da güreşler yaptığının söylüyor. Karşıdaki de hatırladım ''Terrible Turk'' en iyi güreşçilerden birisi diyor. Bu kişi Koca Yusuf olsa gerek, Koca Yusuf'un hakikaten Yusuf diye bir torunu vardı ama Kore Savaşına katıldı mı bilmiyoruz.

Daha bir çok yerde geçse de hepsini bulmamız mümkün değil lakin genel olarak Pis, Hırçın ve Acımasız şeklinde tasvir ediliyor. Türklüğe hiç yakışmayan şekillerde tasvir edilmesi de canımızı sıkmıyor değil.

Evet bu konuyu da burada noktalayalım. Bir daha ki sefere görüşmek üzere.

Kaynak:


https://tam-metni.nasil-yazilir.com/2015/09/gi-joe-cizgi-romannda-koca-yusuf.html
 
Geri
Üst