Neon Genesis Evangelion (Manga)

Dotanuki

Baykuş Vitamini
Yeni Kullanıcı
TV Animesini de severek izlemiştim, ama son bölümleri dandikti Evangelion animesinin, herkesin heyecanla takip ettiği konudan tamamen kopup, Shinji'nin bilincinin derinliklerine dalmıştık son iki bölüm boyunca... Büyük ihtimalle bir çok kişi neyin kafasını yaşıyor bunlar olmuştur. Shinji'nin kafasını yaşıyorlardı ve yaşatıyorlardı...
Şaşırmış Durumda

Manganın sonu çok daha güzel, burada ne halt etmeye çalıştıklarını animenin sonundan daha net anlıyorsunuz. Evangelion, genel olarak ortalama mangalardan daha derin bir seri. Bütün anlatılmak istenenler bir yana, sonunda başarılmak istenen anime ve manganın ana karakteri 14 yaşındaki Shinji Ikari'ye yaşama isteği aşılamak. Shinji ile beraber, anime ve manganın yapımcılarının gözünde takipcileri olan (ruhen 14 yaşındaki) otaku kitleye de yaşama isteği aşılamak. Diyebileceğim tek şey, umarım böyle bir şeye ihtiyacı olanlar varsa bu otaku kitle arasında, onlara ulaşabilmişlerdir. Özellikle görsel olarak Hristiyan mitolojisi baya bir işleniyor animede de mangada da. Budizim'den bir şeyler bulmakta mümkün gibi. Hatta bir kısım iç içeler. Açıkçası, Müslüman olarak büyütülen biri olarak, iki dine de hakim değilim, o yüzden kaçırdığım yerler olmuştur, ama gözüme çarpan yerler de oldu, iki din hakkında da bir kısım bilgiye sahip olduğum için.

Kaworu... ile işler bir süreliğine homoerotikleşiyor, o yüzden Türk televizyonlarında yayınlanma şansı bulamadığını düşünüyorum animenin. Bir başka Türkiye için rahatsız edici olabilecek nokta, Rei'nin Eva 00'ın kokpitinin içinde kontrolden çıkıp, Eva 01'in kokpitindeki Shinji'ye tecavüz etmeye çalışması. Kaworu'da başka bir Angel olarak Rei'nin Shinji'ye karşı olan bu tutkusunu hissediyor ve Shinji'ye ilgi duymaya başlıyordu, bu homoerotik olan her şeyin başlangıcı oluyordu animede de mangada da. Ayrıca Manganın sonunda Rei bu kez amacına ulaşarak tecavüz ediyor Shinji'ye... Shinji'nin eziklik seviyesini ortaya koyuyor buda zaten bir yandan...
Şaşırmış Durumda
Yani bir kız tarafından tecavüze uğruyor. Mangada animenin aksine Asuka, Shinji'ye aşık değil. Bu sanki biraz daha iyi olmuş, hem Rei, Hem Asuka üstüne birde Misato'da Shinjiye ilgi duyunca bir kısım harem yanı ortaya çıkıyor Evangelion animesinde, mangada bunu bir kısım bertaraf etmelerine sevdim. Ayrıca Rei'yi Shinjinin annesinin genlerinden yaratıyorlar... O yüzden Rei & Shinji ilişkiside böyle çarpık bir yan da var. Manga ayrıca Misato'nun sevgilisi Kaji'ye daha bir odaklanıyor, güzel bir Kaji orijin hikayesi kısmı var mangada, çok daha fazla derinlik veren Kaji karakterine.

Evangelion tasarımları, özellikle orjinal ilk tasarım olan Eva 01'in tasarımı cidden harika. Gelmiş geçmiş en havalı mecha, Eva 01. Ayrıca adı Angel olan Kaijulara mekanik parçalar ve bir kokpit yerleştirerek, yarı organik yarı mekanik cyborg bir mecha yapma fikri çok orjinal, bayıldım. Robocop'un sloganı gibi, Part Kaiju, Part Machine, all Mecha. lol

Mangayı çok daha başarılı buldum açıkçası ve herkese tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Geri