Vs Naruto Evreni Genel Güç Seviyeleri ve Parametrelerine Dair Tartışma Başlığı.

Geçenlerde denk geldim bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Hiruzen bana da hep yetersiz bir Hokage gibi hissettirmiştir hem güç hem icraat bakımından. Hakkında söylenilen efsaneleri düşününce pek hakkını vermedi gibi gelmiyor bana. Shinobi Tanrısı lakabı Hashirama'ya daha çok uyuyor bence.
E tabi seriyi bitirdikten sonra geri dönup bakınca Uchiha olayında pasif kalması, Orochimaru'yu geçmişte öldürememesi, Danzo'ya yaklaşimi, Kyubi'ye karşı etkisiz kalmasi vb bir çok şey var.Kyubi ile savaşı ayrı bir konu onu ayrı degerlendirecegim fakat bence diger tüm olaylar Gri durumlar.Hatalarıyla,duygularıyla,yaptıkları,yapmadıkları ve yapamadıklariyla bence tam bir "insan" Hiruzen.Bana Minato,Itachi,Kakashi gibilerden çok daha yakin hissettiriyor.

Kurama ile savaşmıyor.Ya da savaşsa bile biz göremiyoruz.Çünkü yazar orda Minato'yu öne çıkarmaya çalısiyor.Olayların da bir çoğu Minato'nun gözündendi o savaşta diye hatırlıyorum.Fakat bu durum tamamen yazar tercihi.O yüzden "Kuramaya niye bir şey yapamadı" diye düşünmek doğru degil

E tabi seriyi bitirdikten sonra geri dönup bakınca Uchiha olayında pasif kalması,
Abi aslında pasif değil, sadece kazasız belasız çözmek için Itachi'den zaman istiyor. Ama Itachi ile Shisui iki katıksız seme oldukları için Danzo'nun provokasyonu ile terörist oluyorlar gibi bir şey.

Yani esas sorun Uchiha'nın hiç bir halt ile yetinememesi de , neyse :D

Danzo'ya yaklaşimi,
Ya Danzo, seride bize tanıştırıldığı nokta da, Itachi retconu için gerekli olan azmettirici olarak sunuldu ve hemen sonrasında da öldü o yüzden adamın sadece en karanlık ve gaddar yanlarını gördük, ancak Danzo aslında Konoha'nın çok güçlü olmasında çok önemli bir faktör, bir derin devlet figürü gibi.

Hiruzen'in çok yumuşak kalabildiği noktalarda ellerini kirletebilen birisi. Yani, verdiği tüm yanlış sinyallere karşın Hashirama'nın Madara'ya olan hoşgörüsüne kimse bir laf etmiyor :D Ancak Hiruzen'in, Danzo'ya olan hoşgörüsü çok göze batıyor.

Ya Madara, daha Konoha'da iken yani intikamcı falan olmamışken köye gelen elçiyi dövüp geri yolluyor adam Hashirama'yı görmek istiyor diye. Ve Hashirama böyle birine Hokagelik teklif ediyor, Hiruzen en azından Danzo ile Hokagelik unvanı arasında bir duvar oluyor.

Danzo'nun Konoha'ya faydası , Madara ve tüm Uchiha klanından fazla olabilir sanırım. Zaten ideoloji olarak da ulusların birleşmesi gerektiğini düşünen biri, sadece bunun onun vizyonerliğinde ve danışmanlığında olması noktasında kontrolcü ve militarist bir yaklaşımı var.

Misal, Pain savaşında verdiği her karar çok mantıklı idi ve doğru idi de.

1. Elçi kurbağayı öldürmesi.

Jiraiya'nın yenemediği adamı Naruto nasıl yensin demişti Danzo, Tsunade'nin tek cevabı "çocuğa biraz inanın ,güvenin" idi. Ancak, koskoca Konoha öyle inanç ile falan yürütülebilir bir şey değil Danzo'ya göre, ona göre Naruto dönmemeliydi. Zira haklı çıktı. Naruto'yu Pain'den Kyuubi, Kyuubi'den de Çakra Minato kurtardı ve bunu Tsunade ön göremezdi. Danzo da göremezdi, totale baktığımızda kararı doğruydu.

2. Pain savaşında Olaylar bitene kadar ortaya çıkmaması;

Tsunade sayesinde köy yok olmaz, köyü küllerinden doğururuz , başında da ben olurum dedi. Haklıydı gerçekten köy fiziki olarak yok olsa da nüfus olarak yok olmadı. Danzo'da çıkıp dövüşse, kaybedecekti. Ve Pain; Jiraiya'dan sonra Aşırı bitik bir Tsunade + Danzo'yu da alacaktı (Naruto'nun gelmediği senaryo da), zaten Kakashi ölmüştü ve köyde bu olay sonrası köyü yeniden kurup, ileriye taşıyacak düzgün bir Hokage kalmayacaktı. Shikaku ya da Hiashi falan Hokage olacaktı büyük ihtimal . .

3. Mifune'ye genjutsu atması;

Gaara çok tecrübesiz idi, Mei ise içinde Akatsuki'nin köklendiği bir ulusun kagesi idi, Raikage impulsif bir mal idi, ônoki ise opportunist, bir ayağı çukurda, Akatsuki'yi kullanmış ihtiyar bir çakal idi. Zaten Mifune'nin dediği gibi genjutsu atmasa bile Mifune Danzo'yu seçecekti büyük ihtimal ancak işini şansa bırakmak istemedi (her zaman ki gibi) . Ve gerçekten de o oda da, olası bir orduyu en iyi yönetebilecek kişi Danzo idi. Zaten Orduyu savaşda da Shikaku yönetti, Raikage fahri general idi :D :D

Nitekim, yani evet Danzo'ya biraz daha sıkı davranabilirdi ancak belki de sıkı davrandığı haliyle böyleydi. zira Danzo, Hiruzen öldükten sonra daha agresif ve aktif bir hale geldiği de ortada. Nitekim Uchiha ve Danzo konusunda biraz gereksiz üzerine gidiliyor. Orochimaru ve Hyuuga olayları ise tamamen yumuşaklığı ve yanlış kararlarıdır ona %1500 katılıyorum.

@Nabu
Danzo konusuna yüzde yüz katılıyorum.Fakat abi taktir edersin ki Danzo hakkında senin, benim gibi düşünen sayısı cok çok az.Hâla pek çok "en sevilmeyen anime karakterleri " tarzı anketlerde başlarda oluyor Danzo.Haliyle Danzo'ya bu kadar geniş yetkiler ve hareket alanı veren Hiruzen'in de bu nefretten pay alması kaçınılmaz.

Uchiha klani konusunda hâla pasif kaldıgını düşünuyorum.Buna sadece Itachi,Shisui ve soykırım üzerinden bakma.Tobirama'nın aldıgı aksiyondan itibaren(Uchihalara Polis görevi vermesi) 10larca yıl boyunca Uchihalar üzerinde Hiruzen'in Itachi'yi çift taraflı ajan olarak kullanması dışında hiçbir önlemi yok.Bunu geçtim, aralarında Hiruzen'in güvendigi hiç mi kimse yok ki Kyubi saldırısinda hic yardım alamıyor onlardan.Hiruzen-Uchiha denklemi Itachi'yi saymazsak 10yıllarca yıl büyük bir boşluk gözümde.

@Shrimp Yani haklısın elbette ancak Uchiha olaylarının çıkış noktası Hiruzen'den gelen bir hak yeme ya da hak kısma yani bir dikte değil. Uchiha'ların hiç bir halt ile yetinememesi.

Yani ortada nevi belli bir ihlal ya da ırkçılık olmadığından bu konuda adamın bir şey yapmaması bir eksiklik mi ? Bilemedim ... Yani diğer klanların kaymağını yediği ama Uchiha'nın yiyemediği / göremediği bir sermaye / kaynak / imtiyaz olsa hani anlarım. Yani neden bunlara dair bir şey yapmadı diye. Abi Hyuuga tamamen haklı olduğu bir öldürme olayında, savaş çıkmasın diye (savaş çıksa Konoha'nın kazanacağının neredeyse garanti olduğu bir savaş) Liderin, ikiz kardeşini kurban ettiler ya.

O da yetmezmiş gibi, bu kurban edilen adamın oğlu, liderin kızını Chunnin sınavlarında neredeyse öldürecekti. O zaman bile Hiashi, öfke püskürmedi aksine Neji'yi kazandırdı aileye vs vs.

Yani Hiruzen'in ve geçmiş tüm hokagelerin Hyuuga konusundaki beceriksizlikleri ve Hyugaların maruz kaldığı muamaleye kıyasla Uchiha şımartılmış çocuk gibi kalır :D

Hani o yüzden Uchiha için bir şey yapmamış olması bence biraz "bir şey yapması gerekmemesi" durumundan geliyor.

Hiruzen'in tek hatası soy kırımı mükemmel yapıp Itachi, Sasuke ve Shusui'den de kurtulmaması olabilir :D :D Itachi ile Shusui güya en güçlü iki kişi ve bu 2 mal gidip Danzo ile ayrı ayrı görüşüyorlar. Birbirlerini kollamaları gerekirken. Neyse yani orada o kadar çok plot hole var ki ... Hiruzen'e gelene kadar.

Ancak dediğim gibi Madara'ya olan hoşgörü bu denli eleştiri bulmazken, Danzo'nun bulması çok saçma bence :D

Boruto dönemindeki Orochimaru'ya hiç değinmiyorum bile :D

Geri