Spoiler İzlediğiniz Son Film Hangisi ? Nasıl Buldunuz ?

EsMk.gif


Grand Budapest Hotel (2014)

Mr. Fantastic Fox ve Isle of Dogs gibi stop-motion animasyon şaheserleri haricinde live-action film olarak sadece Moonrise Kingdom filmini izlemiştim yönetmen Wes Anderson 'ın. Ben de hep iyi bir intiba bıraktı Wes Reis. Ve Bu Film için onun en iyi işi deniliyordu, hep izlemek istiyordum ancak bir türlü fırsat olmuyordu.

Sonunda izledim. Tam bir Wes Anderson stil şaheseri olmuş. Açılar, renkler, pratik efektler, casting vs vs. Filmin son 30 dakikasını biraz zayıf buldum. Yani climax'i çok erken soğumaya girdi gibi oldu. Ancak ona rağmen özel bir deneyim idi. Yalnız hissettiğim de bir boşluk vardı neden bilmiyorum ya daha güçlü ve sahneyi çalabilen bir antagonist olsa ya da 3. bir ana karakter daha olsa belki o boşluk dolardı diye düşünüyorum ancak tam emin de olamıyorum.


87-89/100
 
MV5BZDdiMThhYzQtNmZkOC00YWYxLTgwNzQtNDcxZjVhMGU1NzVkXkEyXkFqcGdeQXVyOTE3NDg5MjI@._V1_.jpg


Do Not Disturb - Ayzek ile Bir Gece

Cem Yılmaz'ın işlerine genel olarak bakan ve seven biriyim, en burun kıvırılan işlerini bile önyargısız izlemişimdir. Ve genelde sosyal medyadaki yangının yarısı kadar kötü olay olmadığını, çıkarılan işin en kötü OK olduğunu görmüşümdür.

Bu film ile ilgili yorumlar ise oldukça karışıktı, malum Karakomik serisi pek beğenilmemişti. Ki ben o seriyi genel olarak olumlu bulmuştum.

Cem agabeyi sosyal medyadaki dangozlar ne der umursamadan kendi bildiğini okumasını takdir etmekle birlikte 98-2014 arası seviyesinde olmadığını da itiraf etmeliyim. Bunu belki yanında söylesem yüzü ekşir kızar falan ama samimi görüşüm bu şekilde. Film bence olmuş. Hatta Karakomik ve Erşan Kuneri'nin üzerinde diyebilirim. Elbette bahsettiğim 98-2014 arası periyottaki işlerine yakın değil ancak bu Cem agabeyin yapmak istediği ve başarılı olduğu bir film. Yapmak istediğini sonuna kadar yapmış.

Bahsettiğim sosyal medya ulemalarına geçirdikçe geçirmiş, ama hödükçe değil. Naif ve ince. Zaten Cem agabey yaşlılık döneminde epey ağır başlı oldu o gençlikteki fırlamalığı yok.

Bence kendisi Ayzek rolünü bayağı Oscarlık oynamış, benim aşırı hoşuma gitti. Zafer agabeyin sadece bir sahnede olması üzücü. Genel olarak oyunculuklar okeydi.

İşin sanat kısmı ise gerçekten filmin en güçlü yanlarından biri. Görselliğe büyük önem verilmiş, hollywood'a daş çıkarmış daş.

Daha çok şey yazılır ancak biraz bitkinim. Puan vermeye ise bu aralar tekrar başladım inceden bir puan girelim. 71 çalışır.
 
Geçtiğimiz zaman içinde karışık kuruşuk bişiler izledim ancak aklımda kalanlardan.

Dizi olacakken iken olaylı şekilde film projesine dönüştürülen Atatürk Filmini izledim.

Filmin elbette eksileri vardı ve Aras Bulut'u oldum olası oyuncu olarak sevemedim 3-4 mimiğin sıralı kombinasyonlarından ibaret gibi gelmiştir bana her zaman. Filmin yönetmeninin önceki işlerinin de pek hayranı değilim. Ayrıca filmin, dizi olarak yola çıkışı biraz prodüksiyon tasarımından belli oluyor. Ve tamamıyla yerli bir film olmayışı da biraz "bummer" bir durum.

Ancak tüm bunlara rağmen ben etkilendim. Zaten %100 tatminkârlık ile Atatürk filmi yapamazsınız ya da Atatürk oynayamazsınız. Bu meydan okumaya rağmen bence ortaya ailecek gidilip izlenilmesi gereken duygusal, climactic bir iş çıkmış.

Not vermek için devam serisini bekleyeceğim. Çünkü filmin 100. Yıl gazıyla geliyor olması puanajımı etkilemiş olabilir, devamını görüp sonra karar veririm sanırım.


------------------------------------

Atatürk filmini izleyince çevreden birisi "Çanakkale Yolun Sonu" filmini de izle çok iyi falan dedi. Ve hayatım boyunca izlemek zorunda kaldığım en kötü şeylerden birini gördüm. Çanakkale hatrına 35/100 diyorum.

-----------------------------

İstanbul İçin Son Çağrı;

Daha önce ekran kimyaları ve ilişkileri olan bir jön ve bir esas kısı orta yaşlarının sonlarına doğru berbat bir senaryo ile new york setup'ına atalım. Biri hanzoluk etsin, diğeri de fingirdesin ve finalde arabesk yapalım. Paraları vuralım filmi olmuş.

Çok cringe ve çok bayağı idi. Fİnalde de hiç bir karakter hiç bir hatası ya da suçundan bir ders çıkarmadan, bir şey öğrenmeden öyle arabeskçe devam ettiler. Bİr de millet finalinde ağladık falan demiş, yani pek çok kötü filmin bile bir albenisi olur o yüzden böyle şeyler demem ama.

Şu filmde duygu seline kapılabiliyor olmak ya da şu filmi sinema zanaatının başarılı bir icraati görmek için cidden bir şeylerden yoksun olmak gerekir diye düşünüyorum.

27/100
 
Geri
Üst